Een bijzondere dag in de Haagse tramgeschiedenis. De nieuwe TINA tram van Stadler rijdt vrijdagmorgen zijn eerste meters op het Haagse tramnet. De 7001 komt rond tien uur uit de remise Zichtenburg. Aan boord bestuurder Wes Kraaijeveld en in oranje hesjes gehulde medewerkers van HTM en Stadler. Een aantal van hen zit op de nog in plastic verpakte banken achter laptops.

De 7001 rijdt het terrein van de remise Zichtenburg af
Met de draaistellen nog helemaal zichtbaar en in de richtingfilm de tekst: ‘Stadler TINA Welkom’ glijdt de 7001 vanaf putspoor 20 naar buiten. Over het remiseterrein gaat het via het spoor bij de naastgelegen sloot naar de andere kant en daarna De Werf op. Op deze manier maakt de nieuweling een paar rondjes waarbij gekeken wordt hoe de tram zich op het spoor gedraagt. Dat gaat deze morgen al met een aardige snelheid alsof het nooit anders is geweest.

De eerste TINA draait rondjes op en rond het remiseterrein
Tijdens deze rit komen de technici te weten welke aanpassingen er nog nodig zijn aan de software en andere onderdelen van de tram. Hoe gedragen de remmen van de 7001 zich, klinken de bel en de fluit al zoals het moet en gaat een noodstop goed? Wes Kraaijeveld, ook actief bij het HOVM, straalt op de bestuurdersstoel. Hij is samen met andere HTM collega’s volop betrokken geweest bij het naar de wensen van het vervoersbedrijf inrichten van bijvoorbeeld de bestuurderscabine. Na jarenlang vergaderen, documenten lezen en excel sheets invullen is ook voor hem het grote moment daar van het rijden met de tram. Hij noemt de TINA deze ochtend “een pracht apparaat”.

De 7001 rukt na een paar rondjes weer in naar spoor 20
Na een uurtje rukt de TINA weer in naar spoor 20 van de remise. Dit spoor is de komende tijd gereserveerd voor de nieuwe trams. De komende weken volgen er nachtelijke testritten over een gedeelte van de route van lijn 2. Begin september komt de 7003 naar Den Haag, deze tram zal schitteren op de officiële perspresentatie.

Delen van het interieur van de 7001 zijn nog in plastic verpakt

De 7001 staat na zijn eerste meters naast Avenio 5051
Kijk hieronder met dank aan HTM en Stadler naar exclusieve beelden van de eerste testrit van de TINA zowel buiten als binnen in de 7001.
Foto’s: Jorinda Teeuwen, video: Tjeerd Spoor