Donateurs van het HOVM gaan zaterdag op stap voor de traditionele donateursrit en -vergadering. Met Blauwe tram A106 en PCC 1022 gaat het naar Scheveningen Haven, het Kerkplein, Madurodam en de keerdriehoek aan het Zuiderpark. In de trams halen de aanwezigen veel herinneringen op aan wat er ooit was op de routes. Over waar de Blauwe tram ooit reed, de aanleg van lijn 9 naar Vrederust met de Dieseltinus of het oude Staatsspoor station. De A106 trekt met zijn schelle fluit zoals altijd veel aandacht van de voorbijgangers.

De 1022 aan eindpunt Scheveningen Haven
Voorzitter Peter Scheepmaker vertelt de donateurs in de vergadering dat het HOVM een druk en succesvol jaar achter de rug heeft met veel activiteiten voor en achter de schermen. PCC 75 is de rode draad geweest met de komst van verschillende Belgische PCC’s, de terugkeer van de PCC in de dienst op lijn 11, een line-up bij de remise Zichtenburg en het modeltramweekend. De tentoonstelling over dit onderwerp is in 2025 ook nog te zien en we hopen in Den Haag het jubileumfeest af te sluiten met ritten met de Brusselse PCC 7065. In België zijn er de komende twee jaar nog activiteiten rondom PCC 75. Het jaar 2024 is ook afgesloten met een positief financieel resultaat.
Verder zijn er veel openingsdagen geweest met altijd historische tramritten, de Tourist Tram reed van 30 maart t/m 13 oktober en er waren veel evenementen en verhuurde ritten.
Restauratie van trams
In 2024 is er gewerkt aan diverse restauratieprojecten. De verwachting is dat open tram 402 dit jaar gereed komt. De 294 duurt nog een paar jaar, Zwitser 215 rijdt tijdens de vergadering even het remiseterrein op en is binnenkort klaar, PCC 1227 zou in 2026 weer moeten rijden en dat jaar ter gelegenheid van PCC 75 mogelijk ook in Brussel.
Onderhoud aan trams
Bij PCC 1165 is het meetsysteem ingebouwd waarmee we storingen kunnen opsporen. De 1165 kampt met een hardnekkige storing die we nu hebben gevonden, maar waarvan we nog niet de oorzaak weten. Bij Tourist Tram 1101 zijn er problemen met de stroomafnemer doordat er regelmatig groeven zitten in het sleepstuk. Deze tram heeft een beugel gedoneerd gekregen van de buiten dienst staande GTL 3073. De 1180 heeft ernstige schade opgelopen na een aanrijding met een auto en is voor lange tijd niet inzetbaar. Daarom wordt er nu hard gewerkt aan de 1321. Deze tram heeft geen goede noodremvertraging en om dit op te lossen worden nu de railremmen gereviseerd. Ombouwer 36 is voorzien van nieuwe treeplanken omdat de oude versleten waren en is dit jaar ook weer op straat te zien.

De A106 en 1022 bij Madurodam
Wat staat er nu op de planning? Bij de 1022 gaan regelmatig lampen kapot, deze tram krijgt led-verlichting. De 826 heeft nieuwe wielen nodig, hiervoor is een offerte aangevraagd bij een extern bedrijf. Bij de 265 en 2101 gaan we nog wat storingen oplossen, de 2101 heeft ook een schilderbeurt nodig. Na de 826 staat Buitenlijner 57 op de planning voor nieuwe wielen.
Mooi allemaal, maar het is ook handig als onze trams kunnen blijven rijden nadat in 2028 de bovenleidingspanning is verhoogd naar 750 volt. Op de Haagse Hogeschool is een zogenaamde downstep converter ontwikkeld die de spanning van 750 omlaag kan brengen naar 600 volt. Meerdere van deze printplaten moeten geplaatst worden op het dak van de tram. Het is de bedoeling om de 1165 als proefwagen te gebruiken om te zien of het in de praktijk goed werkt.

Donateurs luisteren naar voorzitter Peter Scheepmaker
Werk aan het gebouw
Het afgelopen jaar is ook veel werk verricht aan het remisegebouw. Zo is het grootste deel van de verlichting in de lokalen en de wagenwerkplaats vervangen door LED. Daardoor besparen we een hoop stroom en in de werkplaats is er weer beter licht. Een enorme klus is ook de bouw van de entresol voor de opslag van tramonderdelen. Het monteren van de staalconstructie, het schilderen, de aanleg van LED-verlichting, het plaatsen van stellingen, het aanpassen van de brandmeldinstallatie en natuurlijk het inrichten van de entresol. Ook is terrein naast spoor 1 opgeruimd en de deurvergrendeling van de remisedeuren aangepast. Over de paaltjes die er stonden struikelden mensen nog wel eens en ze raakten soms beschadigd. In opdracht van de gemeente zijn alle remisedeuren geschilderd.
Komend jaar maken we de sporen 4, 5 en 6 vrij van spullen zodat deze weer deel uit gaan maken van de tentoonstellingsruimte. Ook spullen die nog in de putten liggen gaan naar de entresol of voeren we af. De wagenhallen krijgen eveneens LED lampen en spoor 1 putverlichting.
Wat doen we in 2025?
Het museum is iedere zondag geopend, vertelt Rogier Potter van het exploitatieteam. De Tourist Tram rijdt van 12 april tot 8 november, op Koningsdag 26 april, tijdens het open monumentenweekend van 13 en 14 september en de Raildagen op 19 en 20 september rijden we extra met museumtrams. Hou voor de details deze site in de gaten. Ook zijn er weer de inmiddels traditionele whiskeyritten en winterritten.
Foto’s: Tjeerd Spoor